LA TRAVESSA A CAVALL
- Categoria: Turisme Eqüestre
UNA PART DE L'EQUIP AMB L'ALCALDE DE CARDONA Sr. FERRAN ESTRUC I TORRENTS
Xavier Espiña y Montse Bacardit, guanyadors de La Ribalera 2014
- Categoria: Muntanya
Xavier Espiña Martinez (categoria Veterans) del Centre Excursionista Guissonenc-Motors, amb un temps de 4h 25 min., ha estat el guanyador absolut de la R38 mentres que, en la categoria femenina la victòria absoluta ha sigut per l'atleta del C.E. Aran, Montse Bacardit Peñarroya, amb un temps de 5h 28 minuts
Bacardit va entrar a la meta 1 minut abans que ho fes la segona classificada i guanyadora de les dues anteriors edicions. Lola Brusau Alòs del Centre Excursionista UEC Anoia que ha fet parar el cronòmetre a 5h 29 min.
En la R23 la victòria en la categoria absoluta homes ha estat per Sergi Furio Francisco que amb 2h33:23 ha estat a l'hora el primer pallarès mentres que en dones la més ràpida ha sigut Alessi Bartolina del Triatló Penedès Costa Daurada amb 3h22:49.
Amat Botines Puertas ha sigut el millor classificat dels representants de l'Agrupa amb un temps de 3h23 min. En la categoria R23 de la cursa de 23 kms.
La III edició de La Cursa per l'Alta Muntanya La Ribalera, que ha començat amb una dèbil pluja, ha seguit pràcticament el traçat de la segona edició completant, la versió curta 23 km. I un desnivell positiu de 1500 m. i la llarga 38 Km. amb un desnivell positiu de 2800 m., ambdues amb sortida i arribada a Tírvia (Pallars Sobirà), creuant els termes municipals de Tírvia, Araós, Burg, Farrera, Alins i Os de Civís (Valls de Valira).
Les dues curses, amb sortida i arribada a Tírvia, transcorren per camins de muntanya, i pistes forestals dels termes municipals de Tírvia, Araós, Burg, Farrera, Alins i Valls de Valira (Os de Civís) aquest darrer a la comarca de l' Alt Urgell.
Els participants en la R38 han hagut que superar el coll de Màniga (2.300 m.), coll de Covil (2.390 m.) i Pic de Salòria de 2.788,8 m. sostre de la cursa i Font Negre 2335m
Per la seva part el inscrits a la cursa de 23 km, han seguit la major part del recorregut pel mateix itinerari que la prova llarga, fins al Coll de Màniga on R23 es desvia cap a la Font Negre per tornar a Tírvia pel mateix traçat de la R38.
ÀLBUM LA RIBALERA 2014
LA RIBALERA: CLASIFICACIONS
- Categoria: Muntanya
CLASIFICACIÓNS R38
GUANYADORS ABSOLUTS
1. 4h24:30 Xavier Espiña Martínez (C.E,. Guissonenc-Blue Motors)
2. 4h26:31 Josep M. Pijuan Pardell (Borges Trail-AAEET)
3. 4h43:24 Jordi Marco Sauquet (Blue Motors Ponts)
GUANYADORES ABSOLUTES
1. 5h30:45 Montse Bacardit Peñarroya (Club Excursionista Aran)
2. 5h31:55 Lola Brusau Alós (Club Excursionista UEC Anoia)
3. 5h34:58 Silvia Puigarnau Coma (Centre Excursionista Guissonenc)
XAVIER ESPIÑA I MONTSE BACARDIT, GUANYADORS ABSOLUTS DE LA R38
CATEGORIA MASTER / HOMES
1. 5h38:01 Jordi vallés Domingo (Centre Excursionista Queralt)
2. 6h35:22 Agusti Victor Castan (Club Triatló Lleida)
3. 6h37:21 Enric Argelich Torra (AEMDEKP)
CATEGORIA SENIORS / HOMES
1. 4:49:28 Gerard Jove Riart (Blue Motors Ponst)
2. 5h01:23 Xavier Solsona Novell (C.U.D.O.S. Artesa de Segre
3. 5h01:57 José González Cobacho (Club Excursionista UEC Anoia
CATEGORIA VETERÀ / HOMES
1. 5h27:55 Gilbert Chacon Alba ( Tremp Runners)
2. 5h22:47 Eduard Fomaguera Baldrich (Club Excursionista UEC Anoia)
3. 6h03:36 Xavi Llohan Roca (tremp Runners)
CATEGORIA MÀSTER / DONES
1. 6H23:17 Lucia Caballero marcos (Club Excursionista UEC Anoia)
CLASIFICACIONS R23
GUANYADORS ABSOLUTS
1. 2h33:23 Sergi Furió Francisco (Club Esqui La Pobla de Segur)
2. 2h37:31 Xavier Torrecillas Pujol (Casa Rural M. Antonia)
3. 2h37:49 Ferran Bolaño García (U.E.C. de Gràcia)
GUANYADORES ABSOLUTES
1. 3h22:49 Alessia Bertolino (Triatló Penedés Costa Daurada)
2. 3h24:20 Vanessa Grijalba Escalona
3. 3h24:42 Karina Abatedaga Benegas (tremp Runners)
CATEGORIA SUB 23 / HOMES
1. 2h39:57 Roger Sanchez Gomez (C. Esqui la Pobla de Segur)
2. 2h42:45 Diego Del Amo Esteban (La Pedriza de Manzanares)
3. 2h59:26 Pau Robert Torrents (La Lira Vendrellenca (SE)
CATEGORIA 2UB 23 / DONES
1. 3H27:25 Irene Fuertes Molina (CAI Gran Canaria)
2. 4h19:21 Laura Abaurrea Planas (Agrupació Excursionista "Catalunya)
3. 4h26:35 Caterina Kuzmina
PRIMER PALLARÈS
1. 2h33:23 Sergi Furio Francisco (Club Esquí La Pobla de Segur)
PRIMERA PALLARESA
42. 3h24:42 Karina Abatedaga Banegas (Tremp Runners)
La Ribalera: Amat Botines Puertas, 1er corredor de l'AEC de la R23
- Categoria: Muntanya
L'Amat Botines Puertas, primer de l'Agrupació Excursionista Catalunyaen la cursa R23, ha trígat 3h 23 minuts en completar els 23 km. del recorregut amb sortida i arribada a Tírvia.
La Ribalera: Montse Bacardit Peñarroya, primera dona de la R38
- Categoria: Muntanya
L'atleta del C.E. Aran, Montse Bacardit Peñarroya, amb un temps de 5h 28 minuts és la guanyadora de la R38, cursa de 38 Km amb sortida i arribada a Tírvia amb sostre al Pic de Salòria (2.788,8 m.).
Facebook de Montse Bacardit:
" A poca estona que es tanquin les inscripcions, m'he inscrit per córrer la Ribalera 2014! Espero que el propolis i la mel em frenin l'inici de refredat que porto, i que les cames responguin per afrontar els +2700m i 38k. I que la meteo es comporti"
La segona dona de la R38 en arribar ha estat la Lola Brusau Alos del C.E. UEC Anoia amb un minut de diferència respecte a la guanyadora (5h 29min.)
La Lola va vencé a les dues primeres edicions.